2019 m. kovo 19 d., antradienis
 
English
Į pradžią
VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBA
prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos
Savanorių pr. 2, LT-03116 Vilnius, Lietuva
Tel. (+370 5) 271 9305
Faks. (+370 5) 271 9306
Į.k. 188608252
Vertikalus meniu
Biudžetinė įstaiga
Įmonės kodas 188608252

Savanorių pr. 2
LT-03116 Vilnius, Lietuva
Tel. (+370 5) 271 9305
Faks. (+370 5) 271 9306

Pasitikėjimo telefonas
8-800 10 112

El.paštas dvks@vsat.vrm.lt

Duomenys apie VSAT prie VRM kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre

Pasieniečių mokykloje aptarti praėjusių metų VSAT veiklos rezultatai (foto)
2019-03-01

Penktadienį Vilniaus rajone, Medininkuose, įsikūrusioje Pasieniečių mokykloje aptarti praėjusių metų Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) veiklos rezultatai.


Čia taip pat vyko teminė diskusija, kurios dalyviai diskutavo apie pasieniečių laukiančius ateities iššūkius, pareigūnų motyvaciją ir sienos apsaugai pasitelkiamų moderniųjų technologijų svarbą.

Pasieniečių veiklos metinės ataskaitos pristatyme dalyvavo VSAT vadas Renatas Požėla, Prezidentės patarėjai Mindaugas Silkauskas ir Živilė Šatūnienė, premjero patarėjas Donatas Matuiza, VSAT vado pavaduotojai, centrinės įstaigos padalinių vadovai, pasienio rinktinių bei užkardų vadai, svečiai iš policijos, muitinės, profesinių sąjungų ir kitų institucijų.

Pagrindinį pranešimą skaitęs R. Požėla susirinkusiesiems pristatė tarnybos veiklą praėjusiais metais. Jis apžvelgė situaciją prie Lietuvos sienos, jos kontrolės statistiką, aktualiausius pasieniečių veiklos klausimus, VSAT vykstančius pokyčius, problemines sritis, finansų, žmogiškųjų išteklių valdymo ir logistikos aspektus, akcentavo svarbiausius tarnybos tikslus ir vizijas 2019-aisiais.

Pasieniečių išaiškintų kontrabandos gabenimo atvejų nežymiai sumažėjo: užpernai buvo užfiksuota 313 tokių veikų, pernai – 305. Tačiau net 45 procentais šoktelėjo sulaikytų kontrabandinių cigarečių skaičius. 2017 metais buvo sulaikyta užpernai sulaikytas 1 milijonas 220 tūkstančių pakelių, o pernai – daugiau kaip 1 milijonas 770 tūkstančių neteisėtai gabentų rūkalų pakuočių.

Tokį ženklų augimą lėmė kelios itin sėkmingos VSAT kriminalinės žvalgybos pareigūnų operacijos šalies viduje, kuomet į pasieniečių rankas šalies viduje pateko daugiau kaip 700 tūkstančių pakelių cigarečių. Šie rūkalai į Lietuvą buvo atgabenti geležinkeliu iš Baltarusijos bei automobiliais iš Latvijos.

Dažniausiai neteisėto tabako gaminių gabenimo maršrutus kontrabandininkai rinkosi per valstybės sieną su Baltarusija. Per šį ruožą 2018 m. buvo bandoma į Lietuvą atgabenti beveik 1,2 mln. pakelių cigarečių (70 proc. visų sulaikytų kontrabandinių rūkalų).

Pasieniečių įdiegtos modernios valstybės sienos stebėjimo sistemos lėmė, kad keitėsi kontrabandos maršrutai. Pernai tik 47 proc. nelegalių rūkalų pateko per vadinamąją „žalią“ sieną, t. y. ten, kur ji eina laukais, miškais, vandens telkiniais. 2017 m. šis skaičius siekė beveik 74 proc. Be to, 2018 m. pasieniečiai nustatė daugiau baltarusiškų tabako gaminių neteisėto patekimo iš Latvijos atvejų. Šia kryptimi atgabentų rūkalų kiekis praėjusiais metais sudarė beveik ketvirtadalį (24 proc.) visų sulaikytų tabako gaminių (2017 m. – 4,4 proc.).

2018 m. VSAT veiklos rezultatų aptarimo akimirkos: svečių pasisakymai

Į Lietuvą ar per ją į Vakarų valstybes bandomos gabenti kontrabandos priežastys išlieka panašios kaip ir ankstesniais metais. Pagrindinė – tabako gaminių kainų skirtumai tarp ES ir jai nepriklausančių kaimyninių šalių. Pavyzdžiui, Baltarusijoje populiariausių rūšių cigarečių pakelis kainuoja apie 0,74 euro, o Lietuvoje mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra maždaug 4-5 kartus didesnė.

Pasak R. Požėlos, kontrabandos užkardymas ir toliau liks vienu svarbiausių VSAT prioritetų.

Praėjusiais metais Lietuvos pasieniečiai iš viso užfiksavo 96 valstybės sienos pažeidimus ir sulaikė 155 jos pažeidėjus. Analogiškos tendencijos vyravo ir 2017-aisiais, tačiau pernai išaugo tokių nusikalstamų veikų išaiškinamumas. Net 78 proc. atvejų VSAT pareigūnai nustatydavo asmenis, padariusius įvairaus pobūdžio sienos kirtimo tvarkos pažeidimus. Užpernai išaiškinti 64 procentai tokių atvejų.

Kalbėdamas apie nelegalią migraciją VSAT vadas akcentavo, jog neteisėtai į Lietuvą bandžiusių patekti užsieniečių skaičių padidino keli faktoriai: vasarą Kaliningrado srityje vykęs pasaulio futbolo čempionatas bei sezoninis skrydis iš Atėnų į Vilnių. Pastebima, kad šiuo oro keliu į Lietuvą vis dažniau mėgina patekti suklastotus dokumentus turintys įvairių trečiųjų šalių piliečiai.

2017 metais pasieniečiai sulaikė 238 neteisėtus migrantus, iš jų – 120 vietnamiečių. Pernai sulaikytas 331 migrantas, iš jų – 149 vietnamiečiai. Tikimasi, jog neteisėtą minėtos šalies piliečių migracijos srautą padės suvaldyti pernai pasirašytas Lietuvos bei Vietnamo savitarpio supratimo memorandumas dėl bendradarbiavimo imigracijos srityje, o taip pat – minėtų valstybių readmisijos susitarimas.

Vidaus saugumo fondo (VSF) finansuojamų 2014–2020 m programų lėšomis atnaujintas VSAT automobilių parkas: įsigyti 79 nauji visureigiai, 39 mikroautobusai, 9 keturračiai motociklai, išsinuomoti 6 lengvieji automobiliai, skirti patruliavimui bei reagavimui.

Už VSF lėšas pasieniečiai taip pat pirko naktinio matymo priemonių, nešiojamų termovizorių, elektros šoko įtaisų, fibroskopų, balistinių šalmų ir kitos įrangos bei ekipuotės, būtinos kasdieninėms funkcijoms vykdyti.

Ir toliau bus siekiama diegti sienos stebėjimo sistemas ten, kur jų dar trūksta, atnaujinti anksčiau įdiegtus techninius bei vaizdo sienos kontrolės mechanizmus, bendradarbiauti su šalies ir užsienio partneriais.

Šiuo metu šių sistemų pagalba stebimi 53 proc. visos valstybės sienos ilgio. 2018-ųjų pradžioje šis skaičius siekė 49 proc.

Kalbėdamas apie tarptautinį bendradarbiavimą VSAT vadas pabrėžė Lietuvos pasieniečių indėlį dalyvaujant tarptautinėse operacijose prieš neteisėtą migraciją, kurias organizuoja Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra FRONTEX.

Pasak R. Požėlos, palaikomi puikūs santykiai su didžiąja dauguma viso regiono pasienio tarnybų (Suomija, Estija, Latvija, Lenkija, Moldova, Ukraina), VSAT atstovas dalyvauja bendrame projekte Jordanijoje, taip pat kuriami nauji ryšiai ir vykdomos bendros priemonėmis su kolegomis Serbijoje.

Ir toliau rengiama nemažai bendrų pratybų su Lietuvos kariuomene. VSAT karo metu priskiriama ginkluotosioms pajėgoms, kurios privalo būti parengtos greitam reagavimui, gerai tarpusavio sąveikai ir greitam pergrupavimui, taip pat sąveikai su NATO sąjungininkų pajėgomis. Todėl būtina ir toliau didelį dėmesį skirti VSAT kovinės parengties ir pajėgumų didinimui.

Kalbėdamas apie pasieniečių darbo užmokestį R. Požėla įvardino, kad šiuo metu vykdomos priemonės pagal Vidaus tarnybos statuto nuostatas.

VSAT biudžetas toliau nuosekliai auga ir šiemet siekia 74,8 mln. eurų. Palyginus su praėjusiais metais, jis padidėjo 4,3 mln. eurų, arba 6,1 proc.

Didžiausią šių metų biudžeto dalį sudaro lėšos darbo užmokesčiui, pareigūnų socialinėms garantijoms bei pareigūnų aprūpinimui pagal nustatytus standartus ir infrastruktūros išlaikymo išlaidoms.

Planuojama atsisakyti taip vadinamos 15-osios pareigybių grupės ir eilinius pasieniečius perkelti į vyresniųjų pasieniečių pareigas. Dėl to būtų padidinti pareiginės algos koeficientai bei suteikti aukštesni laipsniai, atitinkantys pareigybių grupę.

Pranešimo pabaigoje VSAT vadas R. Požėla akcentavo, kad prioritetine veiklos sritimi ir toliau lieka visapusiškas sienos kontrolės stiprinimas: naujų stebėjimo sistemų diegimas, transporto priemonių parko atnaujinimas, personalo motyvacijos ir kvalifikacijų kėlimas, integruoto sienų valdymo modelio įgyvendinimas.

Po 2018-ųjų rezultatų aptarimo, ten pat, Pasieniečių mokykloje, surengta teminė diskusija, skirta aktualiausiems pasieniečių veiklos klausimams, prioritetams bei iššūkiams aptarti.

Joje, be R. Požėlos, taip pat dalyvavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, Prezidentės vyriausioji patarėja Ž. Šatūnienė, premjero patarėjas D. Matuiza, VRM vyriausiasis patarėjas Rustamas Liubajevas, FRONTEX ryšių palaikymo pareigūnas Baltijos šalims Vygintas Kaziukonis, profesinių sąjungų atstovas Vladimiras Banel.

Diskusiją moderavo žurnalistas Aurimas Perednis.

Jos metu kalbėta apie pasieniečio profesijos patrauklumą, pareigūnų motyvacijos didinimą, galimas grėsmes, techninį bei materialinį aprūpinimą, žmogiškųjų išteklių valdymą bei moderniųjų technologijų pasitelkimą kovojant su nusikalstamomis veikomis, plintančiomis per valstybės sieną.

 
Atgal   Spausdinti  
© Valstybės sienos apsaugos tarnyba. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, Infostruktūra. Įdiegta Smart Web sistema.